Webové stránky věnované zaniklé hornické osadě na předměstí Ostravy. Osada vznikla jako zaměstnanecká kolonie horníků a techniků dolu Odra. Důl i osada se rozkládaly na pravém břehu Odry pod bobrovnickým kopcem. Přes řeku sousedila osada s obcí Lhotka (Lihotka), z druhé strany s přívozskou částí - Přednádražím. Oderka zanikla v osmdesátých letech 20. století. Dnes se na jejím místě rozkládá ostravská centrální čistírna odpadích vod. Kolonie měla naprosto specifický ráz. Ani ne tak tím, jak byla kolonie postavena, takových kolonií společnost Báňská a hutní ostatně postavila více, ale způsobem života v ní. Soudržností lidí, která trvá dodnes.
Osada měla 5 řad jednopatrových domů, vlastní školu, obchod, řeznický krám, lékaře i knihovnu. V nadšených budovatelských poválečných letech byl brigádnicky postaven kulturní dům. V domech horníků bylo osm jednotek s jednopokojovými byty. Nebyl to sice žádný komfort, ale vlastníci dolu dali také svým zaměstnancům možnost mít své zahrádky a políčka. Pro chov hospodářských zvířat (drůbeže i prasat) měli k dispozici potřebné hospodářské prostory.

Archiv: Setkání Oderáků v roce 2015

Táňa Lietavová zaslala ze setkání vynikající filmovou reportáž. Můžete ji shlédnout přímo na těchto stránkách, anebo na youtube adrese https://www.youtube.com/watch?v=uvqTIF1kmzc Táni moc děkujeme a zasíláme písničku "Oderko ty krásná" . (Prosím, aby jste si v duchu nahradila cikánku Oderkou. Neb takový je původní text této nádherné xenofobní písně) .
Každoročně v měsíci říjnu se Oderáci setkávají v ostravském kulturním domě. Potěšitelné je zjištění, že Oderáci jsou nejenom ti, kteří Oderku kypící životem ještě zažili, ale i jejich děti a vnuci. Oderka je zkrátka fenomén, na který nejen nelze zapomenout, ale je tímto způsobem stále živý. Autorkou následujících fotek je rovněž Táňa Lietavová.
4-IMG_9568.JPG
Emil to vždycky organizuje.
Emil to vždycky organizuje.
5-IMG_9574.JPG
1-IMG_9561.JPG
2-IMG_9563.JPG
7-IMG_9587.JPG
3-IMG_9564.JPG
4-IMG_9578.JPG
1-IMG_9551.JPG
6-IMG_9581.JPG
12-IMG_9562.JPG
01-IMG_9548.JPG
Naše stránka o Oderce zdaleka není úplná. Každý, kdo zde žil má na ni specifické, osobní vzpomínky. Pokud i Vy, milý návštěvníku si pamatujete něco, co se vztahuje k Oderce, neváhejte a napište nám! Potěšíte nás fotografiemi i textem. Příspěvky můžete také zasílat na adresu: oderka@wgz.cz

 

Kontakt

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one