Webové stránky věnované zaniklé hornické osadě na předměstí Ostravy. Osada vznikla jako zaměstnanecká kolonie horníků a techniků dolu Odra. Důl i osada se rozkládaly na pravém břehu Odry pod bobrovnickým kopcem. Přes řeku sousedila osada s obcí Lhotka (Lihotka), z druhé strany s přívozskou částí - Přednádražím. Oderka zanikla v osmdesátých letech 20. století. Dnes se na jejím místě rozkládá ostravská centrální čistírna odpadích vod. Kolonie měla naprosto specifický ráz. Ani ne tak tím, jak byla kolonie postavena, takových kolonií společnost Báňská a hutní ostatně postavila více, ale způsobem života v ní. Soudržností lidí, která trvá dodnes.
Osada měla 5 řad jednopatrových domů, vlastní školu, obchod, řeznický krám, lékaře i knihovnu. V nadšených budovatelských poválečných letech byl brigádnicky postaven kulturní dům. V domech horníků bylo osm jednotek s jednopokojovými byty. Nebyl to sice žádný komfort, ale vlastníci dolu dali také svým zaměstnancům možnost mít své zahrádky a políčka. Pro chov hospodářských zvířat (drůbeže i prasat) měli k dispozici potřebné hospodářské prostory.

Černobílé vzpomínky

Vzpomínky na Oderku, ovšem nejsou jen černobílé. Byl to minisvět vytvořený lidmi, kteří se denně rvali s přírodou aby jí vyrvali čené bohatství. Jako každý důl, i důl Odra má za sebou celou řadu mrtvých horníků kteří v tomto úsilí položili své životy. Jsou to jejich děti, se kterými jsme kamarádoili a se kterými jsme docházeli do školy. Té nádherné pětitřídky, s nezapomenutelnými učiteli: panem řídícím Červinkou, učitelkami Slepičkovou, Halfarovou, Honzovou, Veřmiřovskou, vychovatelkou Fochtovou a Jaglovou. Školníkem Semčiskem i pozdější školnicí Hillovou a mnoho dalšími. Oderka, to je i řada kamarádů, z nichž mnozí už nežijí. Nezapomenutelný autobus devětadvacítku řídil svérázný šofér, který byl prostě náš Emil a obstarával spojení s Ostravou. Oderka jsou naši sousedé v kolonijních domech, každoroční záplavy rozleté Odry, Oderka byl zkrátka pidisvětsvět tak trochu pro sebe.
Cesta ke škole

Cesta ke škole

LXXI-10-1l7.tif.jpg
Důl Odra

Důl Odra

Vrátnice

Vrátnice

LXXI-10-1l8.tif.jpg
1
Naše stránka o Oderce zdaleka není úplná. Každý, kdo zde žil má na ni specifické, osobní vzpomínky. Pokud i Vy, milý návštěvníku si pamatujete něco, co se vztahuje k Oderce, neváhejte a napište nám! Potěšíte nás fotografiemi i textem. Příspěvky můžete také zasílat na adresu: oderka@wgz.cz

 

Kontakt

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one