Webové stránky věnované zaniklé hornické osadě na předměstí Ostravy. Osada vznikla jako zaměstnanecká kolonie horníků a techniků dolu Odra. Důl i osada se rozkládaly na pravém břehu Odry pod bobrovnickým kopcem. Přes řeku sousedila osada s obcí Lhotka (Lihotka), z druhé strany s přívozskou částí - Přednádražím. Oderka zanikla v osmdesátých letech 20. století. Dnes se na jejím místě rozkládá ostravská centrální čistírna odpadích vod. Kolonie měla naprosto specifický ráz. Ani ne tak tím, jak byla kolonie postavena, takových kolonií společnost Báňská a hutní ostatně postavila více, ale způsobem života v ní. Soudržností lidí, která trvá dodnes.
Osada měla 5 řad jednopatrových domů, vlastní školu, obchod, řeznický krám, lékaře i knihovnu. V nadšených budovatelských poválečných letech byl brigádnicky postaven kulturní dům. V domech horníků bylo osm jednotek s jednopokojovými byty. Nebyl to sice žádný komfort, ale vlastníci dolu dali také svým zaměstnancům možnost mít své zahrádky a políčka. Pro chov hospodářských zvířat (drůbeže i prasat) měli k dispozici potřebné hospodářské prostory.

Informace a oznámení

Setkání Oderáků se pomalu blíží! Nezapomeňte si udělat čas 20. 10. 2018. Sejdeme se v Ostravském domě kultury v 15:00. Jako obvykle je hlavním organizátorem pan Emil Hlaváč který vás tímto srdečně zve. 
Co nás čeká? Přípitek, Děvčátko z kolonie, pozdní oběd, chcete-li, časná večeře, živá hudba, tanečky pro mladé i ty starší, setkání se známými, seznámení s neznámými a závěrečné usnesení: Dokud žijeme, žije i Oderka. 
Nezapomeňte si přinést 200 Kč, což je povinný poplatek který se navzdory inflaci nezměnil a potvrďte minimálně týden před konáním Emilovi svou účast (721557526). 

Na obrázku může být: 1 osoba, stojí, boty a uvnitř
Naše stránka o Oderce zdaleka není úplná. Každý, kdo zde žil má na ni specifické, osobní vzpomínky. Pokud i Vy, milý návštěvníku si pamatujete něco, co se vztahuje k Oderce, neváhejte a napište nám! Potěšíte nás fotografiemi i textem. Příspěvky můžete také zasílat na adresu: oderka@wgz.cz

 

Kontakt

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one